Перейти к содержимому
TERRORMACHINE

Сушильный шкаф своими руками!

Рекомендуемые сообщения

Взято целиком от моего друга отсюда: http://vk.com/naturalfarmclab
Полный копи-паст по уведомлению автора. Дерзайте!
 
Вітаю, дорогі читачі! Нас засипали листами з проханням описати, як ми зробили власні електричні сушильні шафи своїми руками. Ця інформація прийшла до мене в самий потрібний час безкоштовно - це подарунок Всесвіту, тому хочу подарувати ці знання всім, кому вони будуть корисні. 

Передмова
Коли ми розпочали займатися проектом органічної ферми орієнтувалися лише на свіжу продукцію, але з часом побачили, що доставляти таку продукцію в невеликих об'ємах не зручно, дорого та не дуже екологічно, адже справжня органіка, це те, що росте біля дому. Самі ми харчуємося здебільшого сироїдною живою їжею, та хоча сухофрукти не можуть замінити сезонний продукт - це прекрасна альтернатива в зимовий період. Ми зіткнулися з тим, що продажні сухофрукти всі оброблені сіркою, а в деяких випадках цукром, що для нас було зовсім не сприйнятливо. От і склалися пазли в одну картину - треба самостійно забезпечити себе сухофруктами і не кількома кілограмами, да так, щоб вистачало до початку нового сезону, а надлишки реалізовувати. Де ж взяти ті надлишки, якщо сушити магазинною сушкою "Ezidri"? Тіньова сушка ж має низку недоліків, тому від такого методу ми одразу відмовилися. Потрібна була промислова сушка. 
В Інтернеті є пропозиції великих сушарок, але коштують вони дуже дорого і споживають багато електроенергії. А от інструкцій, як самому зробити електричну сушарку своїми руками, в Інтернеті, не знайдеш - треба було самостійно експериментувати. 

Все дуже просто і зрозуміло, особливо якщо є мінімальні розуміння електротехніки. У мене немає відповідної освіти, але мої захоплення радіотехнікою в дитинстві стали в нагоді. 

Принцип дії
Сама важлива задача - зрозуміти принцип дії сушки. Без цього розуміння не зрушити з місця. Я не пропоную повторювати за мною і не вважаю, що мій метод самий досконалий, але збагнувши процеси сушіння з'явиться розуміння, які задачі треба вирішити. 
1. Продукти висихають завдяки випаровуванню води з їх волокон. Для цього треба два фактори: тепло, яке буде змушувати вологу від центру продукту направлятися до периферії, та обдув, який звільнятиме накопичену на стінках продукту вологу та виноситиме її за межі простору сушильної шафи. Для вирішення цієї задачі потрібен електровентилятор та електронагрівач, його ще називають - ТЕН. Не треба вигадувати колесо, а треба взяти велосипед і поїхати в ближайший магазин побутової техніки та купити незамислуватий прилад, що в народі зветься "дутік", тобто теплоелектровентилятор, звичайно ж, пластиковий та китайського виробництва. В ньому вже є і ТЕН і вентилятор, а також ще важлива, по-суті безкоштовна, деталь - корпус для цього всього електробезладу. 
2. Не лише на стінках продукту збільшиться вологість, а і в самій шафі. Це означає, що шафа має вентилюватися, тобто мати отвори, щоб накопичене вологе повітря могло виходити за межі сушильного простору шафи. Для цього достатньо просто зробити отвори в корпусі. Отвори можуть бути розміщені на даху сушки (як у Ezidri) або на протилежному від вентилятора боці (як у "Екскалібур"). Я використав останній варіант і отвори зробив дреллю прямо в дверцятах. 
3. Температура в середині шафи має бути контрольованою, щоб продукт не зварився і залишався живим. Оптимальна температура для сушіння це 40 С. Щоб вирішити цю задачу потрібен пристрій, який зветься термостат. Варіантів тут купа. Наприклад, можна купити термостат для домашнього інкубатора, він не тільки регулює тепло, а і має електронний дисплей, що показує температуру. Та все набагато простіше і не треба нічого, знову ж таки, вигадувати: "дутік", чудо китайської інженерії, вже устаткований і термостатом, і спеціальним запобіжником від перегрівання, на випадок, якщо гвинт не крутить. Так що пристрій цілком безпечний. Забігу наперед і відповім на часті запитання: 1) не треба боятися - нічого не згорить; 2) а якщо пластик не екологічний? - екологічного і не існує, відрізняється лише якістю. 
4. Продукти мають сушитися на деко, який пропускає повітря, тобто бути сіткою. Варіантів передивився безліч, але самий дешевий та надійний - це дерев'яний каркас (на кшталт фото рамки) та маскитна сітка. Стосовно екологічності маскитної сітки: у мене претензій не було, та якщо є сумніви - є фірми, які продають таку ж харчову сітку спеціально для цих потреб. Деко з'єднувалося двома рейками "в хвіст" саморізами. Сітку прибивав до деко звичайним ручним мебельним степлером. Зверніть увагу: 1. сітку на місці прибивання скобою треба скласти в кілька разів, щоб не розсотувалася; 2. Спочатку прибивайте степлером один бік, а потім, сильно натягуючи, протилежний. Так треба зробити спочатку в ширину деко, а потім в довжину. 3. Ні в якому разі не використовуйте цвяхи - це ненадійно, лише саморізи. 
5. Деко мають зручно в'їжджати та надійно висіти в сушарці. Для цього використовуйте дерев'яні рейки-рельси довжиною в ширину бічної стінки сушарки, і товщиною рельси - квадрат близько 1 см. Я використовував товщину 5х8 мм. До корпусу стінки прикрутити короткими тонкими саморізами. В кінці рельсів можна поставити вертикальний обмежувач з такої ж рельси, якщо конструкція виключно квадратна, щоб деко не в'їхало в гвинт обігрівача. 
6. Простір для розгону повітря - це відстань він тепловентилятора до початку деко. Ця відстань потрібна для того, щоб рівномірно обдувати всі деко, як по висоті, так і по ширині. Ця відстань має бути не менше 20 см. 
7. Корпус для сушарки робився дерев'яний - це самий доступний, дешевий та піддатливий матеріал. Я використовував стару радянську шафу, яка колись сумувала на балконі. Тирсоплита, з якої зроблена шафа, містить клей та формальдегід, тому додатково оббив внутрішні стінки натуральною фольгою без ламінації для підлоги. Харчова кухонна фольга для цих цілей теж використовувалася, але це не зручно та недовговічно. Ще є фольга-самоклейка приклеєна на папір - це самий зручний варіант, але я такої тут не знайшов. Наступні моделі робитимуться вже виключно з натурального дерева, адже перші спроби були експериментальними. Дерево раджу використовувати ідеально висушене, а перед монтажем його треба промаслити оліфою, або льняною олією і добряче висушити. Ці заходи для того, щоб сушка була довговічнішою і менше вбирала вологи. 
8. Трохи творчості. Цей принцип допоможе вам від початку до кінці робіт. Уявіть спочатку все в голові, а потім почніть творити імпровізуючи, щось може вийде не так, як спланували, не засмучуйтеся, адже цей результат може бути кращім за очікування. 
Власне, це основні принципі дії та проектування сушки. 

Розрахунки та монтаж
Я робив все інтуїтивно, без чітких розрахунків та планувань. По-перше, уроки геометрії та математики це щось далеке та недосяжне, а по-друге, я не знав, що вийде і що планувати. Тому приділяти увагу розрахункам та схемам в цій статті не будемо, до того ж опис займе багато місця. Напишу тільки кілька основних принципів, яких цілком достатньо: 
1. Не використовуйте цвяхи - це ненадійний матеріал для цієї конструкції, а лише саморізи різного діаметру та довжини. Перед тим, як вкрутити саморіз зробіть отвір, менший за діаметром від саморізу, тоді це гарантуватиме цілісність деталі та запобігатиме розтріскуванню. 
2. На фотографії показані дві конструкції сушки: одна на 13 кг - має квадратну форму, друга на 40 кг - має квадратний корпус під деко і пірамідальну приставку для тепловентиляторів та розгону повітря. Остання конструкція має певні переваги, адже пірамідально форма приставки краще розганяє повітря і воно не "губиться" по кутам, а також служить свого роду керунком повітряних потоків. 
3. Одного вентилятора достатньо для сушки з глибиною - 57 см, шириною внутрішньої робочої поверхні (в.р.п.) - 41 см, висотою в.р.п. - 39,5 см. Відповідно розмір деко: 41х45 при товщині дерева 1,7х1,7 см. Отже, 57 см глибини вичитаємо 45 см довжини деко, отримуємо 12 см для розгону повітря. У моєму випадку квадратної сушки на 13 кг цього достатньо. 
Два вентилятора забезпечують сушарку з пірамідальною приставкою такого розміру: глибина до приставки - 42 см, ширина в.р.п. - 61 см, висота в.р.п. - 83 см. Відстань для розгону повітря від стінки приставки до основного корпусу (відповідно і до деко) - 23 см. Розмір деко: 41,5х60,5 см. 
4. Електрика та термостат. Малювати схеми я не вмію, пояснити постараюся. Купивши "дутік" ви забезпечуєте себе купою корисних деталей, наприклад, перемикач для вентилятора, лампочка, термостат та купа проводів. 
Сам по собі термостат вже вбудований у вентилятор і вручну регулюється. Ручка регулювання знаходиться на передній панелі тепловентилятора поруч з перемикачем OFF/1-ї/2-гої швидкості. Ручка налаштування термостату і є термостат, який знаходиться в середині корпусу. Цей простий металевий пристрій треба буде помістити всередину робочої камери сушарки. Вручну за допомогою градусника налаштувати та відкалібрувати термостат - звучить заумно, але все дуже просто. 
Тепер важливий момент! По-замовченню (тобто в фабричній збірці) термостат при досяганні заданої температури розмикає весь тепловентилятор, тобто вимикає і мотор вентилятора і ТЕН. Нам такий результат не потрібен. Для цього треба переставити контакти таким чином, щоб термостат роз'єднував лише ТЕН, тобто вимикав спіралі, коли температура досягне максимально допустиму, при цьому вентилятор буде продовжувати крутитися, а коли температура спаде - термостат знову увімкне спіралі і вони нагріються. Такий метод набагато економніше, навіть в порівнянні з Ezidri. Звичайно, професіонали використовують для цього семиресторні ключі, щоб "не клацати" розмиканням та замиканням мережі, бо це несе певні негативні наслідки для терміну експлуатації ТЕНу, але ми лише аматори, так що такий варіант нас задовольнить. 
5. Треба залишити лише одну спіраль, та що краще обдувається, другу ж треба зовсім вимкнути від мережі. 
6. Вмикач сушарки краще розподілити таким чином: вимкнено/увімкнуто лише вентилятор/увімкнуто вентилятор та спіраль нагріву. 
7. Лампочки я використав дві: одна показує що сушка взагалі увімкнута (або на першу, або на другу позицію, окрім "вимкнено"), а друга вмикається коли ТЕН працює, і вимикається, коли термостат роз'єднав ТЕН і працює лише вентилятор. 
8. Якщо робити варіант на два "дутіка", треба так само залишити в кожному "дутіку" лише одну спіраль. Я під'єднував "дутіки" послідовно, але є підозра, що в такому випадку напруга на другому менша - сушитися буде нерівномірно, тому раджу під'єднувати паралельно. Термостат має розмикати ТЕНи на обох "дутіках" одночасно. Перевірити однаковість температури та обдува можна за допомогою двох градусників - один внизу інший нагорі. Звичайно ж градусники вимірюють температуру зовні при зачинених дверях, так як вентиляційні отвори у нас і знаходяться в дверях. 
9. Раджу не забути про ніжки для сушарки - обов'язково припідніміть над підлогою. 
10. Використовуйте фільтр для мережі з вбудованим запобіжником. Розраховуйте, що максимальна потужність увімкнутих двох "дуйчиків" з увімкнутими спіралями 2 кВат. 
11. Використовуйте "дуйчики" у яких корпус на з'єднанні рівний, без хвиль та увігнутостей, в противному випадку ви не зможете прикрутити пів-корпусу електровентилятора до корпусу сушарки.

От власне і все. Інформація стисло викладена, але сподіваюся проллє світло в цьому питані. 
Питання, побажання, відгуки пишіть на електронну скриньку: [email protected]. Обсудити та побачити більше фото можна в групі ВКонтактіvk.com/naturalfarmclab або нашому сайті www.natural-farm.com.ua.
Успіхів та натхнення!
Більше фото тут https://vk.com/album-65893809_189715476

Спеціально для газети "До землі з любов'ю".
qtWcWPSx0L8.jpg
Сушарка на 40 кг
fHQuutW4BUM.jpg
Дверцята оббиті харчовою плівкою
koOP0Xf-xCk.jpg
Перший варіант сушарки на 13 кг. Корпус - дерево. Деко - дерево. Сітка пластмасова.
SQALV8tFArI.jpg
Термостат (внизу) та електровентилятор та ТЕН (зверху)
nGNnSCNXk58.jpg
Термостат
dtx2KF_yXUM.jpg
Пірамідальна приставка з "дуйчиками"
mQue6umhXwk.jpg
jTSaEEGZWGw.jpg
IMEgWfkHnJg.jpg
7J0FU166U0k.jpg
Вмикач працює по такому принципу: ОФФ / обдув без нагрівання / обдув з нагріванням

 

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на других сайтах

думаю что проще сушить в боксе в котором растишь,т.к. если есть место где ставить такую дуру для сушки то лучше зделать там  боксик и в нем и сушить

  • Плюсанул 2

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на других сайтах

@TERRORMACHINE Бро  фотки плиз  залей сюда на форум ,

Offtop
 я  не хотел заходить вконтакте и только что случайно  нарвался(((  там есть  моя учётка я удалял потом востановил х.з. зачем и снова надо  резануть..

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на других сайтах

Создайте аккаунт или войдите для комментирования

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать аккаунт

Зарегистрируйтесь для получения аккаунта.

Зарегистрировать аккаунт

Войти

Уже зарегистрированы? Войдите здесь.

Войти сейчас

  • Сейчас на странице   0 пользователей

    Нет пользователей, просматривающих эту страницу

Статистика

4 517
Всего тем
134 978
Всего сообщений
31 035
Всего пользователей
7 510
Рекорд онлайна
JanHello
Новый пользователь
JanHello
Регистрация 26.03.2024 17:34

Ограничения

Вся информация предоставлена в ознакомительных целях для лиц старше 18 лет.

[Правила использования]

×